Výsledky studie proveditelnosti a biologického hodnocení dávají výstavbě SPP Dolní Lutyně zelenou
Výsledky zpracované studie proveditelnosti potvrdily realizovatelnost Strategického podnikatelského parku v Dolní Lutyni. Případná výstavba musí proběhnout s důrazem na dobudování dopravní infrastruktury. Biologická hodnocení zase potvrdila, že s vybudováním navržených kompenzačních opatření bude dopad záměru na chráněná území a přírodní biotopy minimální.
Studie proveditelnosti strategického podnikatelského parku potvrdila jeho realizovatelnost a stanovila hlavní předpoklady pro jeho úspěšné dokončení. Výstavba bude probíhat ve dvou etapách. První etapa přípravy parku, obsahující přípravu dopravní a technické infrastruktury, protipovodňová opatření a kompenzační ekologická opatření může být dle studie zahájena v roce 2028, což znamená, že spuštění první fáze výrobního závodu lze uvažovat v roce 2030. Pro druhou etapu, zahrnující rozšíření výrobních kapacit a výstavbu občanské vybavenosti, je nutné dobudování dopravní infrastruktury. Zásadní podmínkou pro realizaci projektu je taktéž zajištění souladu se změnami Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje.
Právě na dopravní infrastrukturu se studie proveditelnosti důkladně zaměřila. Výsledky potvrzují, že významným faktorem projektu je realizace přeložky I/67 mezi Bohumínem a Karvinou, která umožní plný rozvoj parku. Do té doby bude pro staveništní a posléze osobní i nákladní dopravu zajištěno provizorní napojení na dálnici D1 s umožněním otáčení před státní hranicí s Polskem. To umožní jak přípravu první etapy pozemku, tak posléze fungování první výrobní fáze investora.
Do každé ze dvou etap je možné umístit dvě výrobní fáze investora. Do vybudování přeložky I/67 nebude možné rozšířit výrobní kapacity o druhou fázi první etapy ani se pustit do budování navazující druhé etapy. Toto opatření zajistí eliminaci dopadu dopravy na stávající komunikační síť, přičemž vjezd do parku z ulice Neradská bude mimo složky integrovaného záchranného systému uzavřen.
Studie dále potvrdila, že lokalita má výjimečnou dostupnost technické infrastruktury s kapacitami vyhovující těm nejnáročnějším investorům. „Dostatek elektrické energie bude zajištěn díky nové rozvodně a napojení stávajícího vedení na jižní hraně pozemku. Dostatek technologické a pitné vody zajistí přívod z řeky Olše, respektive napojení na vodovodní řad města Bohumín. Reziduální teplo z výrobního procesu bude možné dodávat jednak do blízké hydroponické farmy nebo případně do horkovodu ČEZ Teplárenská a bude tak dále využito,“ vysvětluje zástupce zhotovitele studie proveditelnosti Zdeněk Brtník ze společnosti Sweco.
Kompenzační opatření minimalizují negativní vlivy na přírodu
Biologické hodnocení potvrdilo, že místní chráněná území ani většina živočišných druhů v okolí nebudou projektem nijak významně dotčeny. Výstavbou logicky dojde k ovlivnění biotopů, a proto je navržena celá řada opatření, která mají minimalizovat či kompenzovat negativní vlivy na okolní přírodu. Záměr podle vyjádření zástupců Povodí Odry negativně neovlivní ani hladinu řeky Olše. Bude zaveden průběžný monitoring kvality vypouštěné vody, aby nedošlo k ovlivnění kvality vody v toku. Rovněž bude minimalizován rozdíl teploty vody vypouštěné nad zákonnou povinnost. Zároveň záměr nebude mít významný vliv na celistvost soustavy Natura 2000.
„Nejhodnotnější biotopy v oblasti představují příkopy s mokřadní vegetací, které se navrhují přeložit do nových zelených pásů. Plánovaná opatření zahrnují také vytvoření kanálů se stojatou až pomalu tekoucí vodou, která by spolu s vhodnou výsadbou měly zajistit podporu biodiverzity. Celkově bude odstraněno 21,5 hektarů oddělených porostů, které naopak nahradí 79 hektarů nových zelených ploch,“ říká zhotovitel biologického hodnocení Radim Kočvara ze společnosti G-Consult.
Před povodněmi bude park ochráněn
Projekt počítá s realizací protipovodňových opatření vycházejících ze studie od společnosti VRV z loňského října v podobě odvodňovacích kanálů v rámci izolačního zeleného pásu kolem parku v kombinaci s lokálními hrázemi. Z hlediska povodňové bezpečnosti bylo potvrzeno, že projekt nenaruší průtok vody a počítá s ochranou proti dvousetleté vodě na Olši a Lutyňce. Navržený model protipovodňové ochrany byl schválen Povodím Odry a zahrnuje opatření pro zachování přirozené hydrologie území.
Zástupci projektu navíc jednají o dalších možných opatřeních nad rámec výstavby parku, na kterých se v případě dohody s obcí budou podílet. Aktuálně se uvažuje nad vznikem opatření poblíž rybniční hráze u západní části Věřňovic, které by zamezilo zpětnému vzdutí a zaplavování nemovitostí u ulic Dolní a Červinská. Další z možností, které byly diskutovány, bylo využití programů na zvýšení odolnosti obydlí k realizaci například protipovodňových oken či dveří, tedy opatření, která by zvýšila ochranu majetku obyvatel žijících v nejbližším okolí řeky Olše.
Dolní Lutyně je pro investora preferovanou lokalitou
Posun v realizaci projektu je důležitý i ve vyjednávání s potenciálním investorem. „Jednání nadále pokračují, přičemž jeho zájem o lokalitu zůstává vysoký. Česká republika, respektive Dolní Lutyně, je pro investora nejpreferovanější lokalitou v Evropě. Vzhledem k aktuální situaci na trhu však nelze v blízké budoucnosti očekávat rozhodnutí o realizaci záměru. Pokračují také jednání o vzniku výzkumně-vývojového centra zaměřeného na bateriový hodnotový řetězec ve spolupráci s univerzitami,“ uvádí vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Petr Očko.
V následujících měsících dojde k přípravě dalších kroků v rámci plnohodnotné projektové přípravy projektu. „S poznatky z jednotlivých studií budeme nadále pracovat a zohledníme je v dalších fázích přípravy projektu. Dle dohody o spolupráci je projednáme s danými spolky, a také předpokládáme zpětnou vazbu od dotčených obcí. Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom do konce roku zahájit zpracování dokumentace EIA. Uvidíme také, jak rychle půjde projednávání aktualizace zásad územního rozvoje. Cílem je v maximální možné míře projektově záměr připravit a být tak aktivní směrem k investorovi. Fyzická realizace do doby jeho rozhodnutí by neměla být zahájena, respektujeme tím dosavadní výsledky jednání s krajem,” říká David Petr, ředitel developmentu Státní investiční a rozvojové společnosti, která má přípravu parku na starosti.
Kontakt pro média
David Vondra
vedoucí komunikace a PR
Státní investiční a rozvojová společnost
david.vondra@sirsdevelopment.cz