Shrnutí biologických průzkumů SPP Dolní Lutyně
Bylo zpracováno hodnocení vlivu využití území v rámci SPP Dolní Lutyně podle ustanovení § 67 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a posouzení vlivu koncepce podle § 45i zák. 114/1992 Sb., v platném znění, na předměty ochrany evropsky významných lokalit a ptačích oblastí.
Hodnocení vychází z celoročního průzkumu lokality, který byl za tímto účelem realizován v průběhu roku 2024, včetně využití všech dosavadních podkladů a průzkumů z lokality z předešlých let. V průzkumu je pokračováno i v roce 2025 za účelem udržení aktuálních informací o lokalitě.
Cílem průzkumu je ověření biologické hodnoty území a jeho okolí, zejména byly prováděny opakované kontroly lokality během dne a noci a pomocí různých metodik byl ověřován výskyt rostlin a živočichů na lokalitě. V rámci botanického průzkumu pak byla ověřována přítomnost jednotlivých druhů rostlin a přírodních a antropogenních biotopů. Byly provedeny průzkumy bezobratlých živočichů, a to individuálně během dne a noci, odchyty do zemních pastí, stromových lapačů, na vnadidla, na UVB světla, odběry vzorků v rámci hydrobiologického průzkumu vodních příkopů Lutyňky a Olše. Byl proveden průzkum ryb elektroagregátem ve vodním prostředí celého území. Byly provedeny opakované průzkumy obojživelníků, plazů, ptáků a savců během dne a noci. Netopýři byli opakovaně sledováni pomocí ultrazvukových detektorů Pettersson D1000X a M500-384. Biologický průzkum v lokalitě SPP Dolní Lutyně potvrdil vysokou biodiverzitu.
Zaznamenáno bylo 290 druhů rostlin, včetně osmi ohrožených dle Červeného seznamu. Rostlinné druhy odpovídají převážně agrocenóze, 19 % z nich je nepůvodních. Hydrobiologické průzkumy potvrdily 114 taxonů, včetně vzácných chrostíků (Oligostomis reticulata) a bahenek (Viviparus contectus) v melioračních kanálech. Motýli tvoří významnou skupinu – 378 denních i nočních druhů, mezi nimi chráněná stužkonoska vrbová (Catocala electa) a ohniváček černočárný (Lycaena dispar). V území bylo zjištěno 180 druhů brouků, včetně lesáka rumělkového (Cucujus cinnaberinus). Řeka Olše a Lutyňka hostí pestré rybí společenstvo, k nejcennějším patří ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus) a chráněný piskoř pruhovaný (Misgurnus fossilis). Obojživelníci a plazi se vyskytují převážně v nivě Olše, běžné jsou ropucha zelená (Bufotes viridis) a ještěrka obecná (Lacerta agilis). Ptáci se zde vyskytují zejména při tahu a hnízdění, zaznamenáni byli např. čáp bílý (Ciconia ciconia), moták pochop (Circus aeruginosus) či chřástal polní (Crex crex). Savci, včetně netopýrů, nemají v území významné populace. Kompenzační opatření zajistí náhradu vodních kanálů, výsadbu zeleně a optimalizaci migračních tras.
Bylo vyhodnoceno, že zásahem dojde k významnému ovlivnění antropogenních biotopů a stanovišť, podobně významně budou dotčeny přírodní biotopy, proto je navržena celá řada opatření na minimalizaci a kompenzaci těchto vlivů. Jedná se zejména o náhradu melioračních kanálů, které budou realizovány po obvodu strategického podnikatelského parku, náhradu kácených dřevin a optimalizace Územního systému ekologické stability (dále ÚSES), která bude plně funkční i po realizaci podnikatelského parku. Negativní vliv na ÚSES je pouze dočasný a ve výsledku zanedbatelný. Většina migrace v území je soustředěna v okolí a po obvodu SPP (nivou Olše) a nebude dotčena. Lokálně významný je vliv na významné krajinné prvky (VKP), zejména v podobě melioračních kanálů v území, u nichž bude zásadní jejich co největší náhrada, se kterou se počítá po obvodu SPP.
Podrobně byly analyzovány možné vlivy na řeku Olši při kumulaci a synergií vlivů dalších záměrů a faktorů klimatických jevů v území. Bylo konstatováno, že problematice je nutno věnovat zvýšenou pozornost, a současně, že dle dosavadních podkladů jsou vlivy akceptovatelné.
Nedojde k výraznějšímu dotčení zvláště chráněných území.
Dojde k negativnímu dotčení řady druhů rostlin a živočichů, lokálnímu negativnímu vlivu na biodiverzitu, vlivy jsou však považovány při zahrnutí všech navržených opatření a doporučení za únosné.
Dotčení krajinného rázu je očekáváno zcela zásadní, vliv na většinu znaků vizuální charakteristiky bude zcela stírající, což je zřejmý průvodní jev velkého průmyslového areálu v nezastavěném území.
Pro minimalizaci negativního vlivu zásahu byla navržena řada opatření, při zohlednění území a rozsahu zásahu se jedná především o zahrnutí řady návrhů a doporučení pro další přípravu projektu, realizaci kompenzačních opatření, přítomnost odborného biologického dozoru po dobu zásahů, časový harmonogram pro zahajování a provedení prací, řešení vhodného osvětlení a ozelenění areálu včetně jeho přírodního ztvárnění – zelené stěny a střechy.
Závěr posouzení vlivu na soustavu Natura 2000
Vyhodnocení možných vlivů koncepce Strategického průmyslového parku Dolní Lutyně potvrdilo, že projekt nebude mít významný negativní dopad na celistvost ani na chráněné předměty soustavy Natura 2000. Strategický podnikatelský park se nachází mimo chráněné lokality, avšak v blízkosti evropsky významné lokality (EVL) Niva Olše – Věřňovice a přírodní oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší. Vliv na tři chráněné druhy v EVL byl vyhodnocen jako minimální, u kuňky žlutobřiché (Bombina variegata) jako mírně negativní. Vliv na páchníka hnědého (Osmoderma eremita) a hořavku duhovou (Rhodeus amarus) bude upřesněn v další fázi posouzení. Projekt obsahuje širokou škálu kompenzačních opatření, které minimalizují možné ekologické dopady.
Kompletní znění biologického hodnocení a posouzení vlivu koncepce na významné lokality najdete v sekci „dokumenty“.