Aktualita

Navržená protipovodňová opatření Strategického podnikatelského parku by při posledních povodních zafungovala a nezhoršila stav pro okolí, potvrdil model. SIRS a MPO přesto nabízí obci další možnosti zvýšení ochrany obyvatel

 

18. října 2024 – Navržená protipovodňová opatření Strategického podnikatelského parku by zafungovala i v případě posledního průběhu povodní. Potvrdil to aktualizovaný model záplavového území, který představitelé Státní investiční a rozvojové společnosti (SIRS), MPO a regionální rozvojové agentury MSID představili zástupcům obce Dolní Lutyně a spolku Zachovejme Poolší.

Účastníci jednání zároveň hovořili o možných opatřeních nad rámec povinností souvisejících s výstavbou Parku, které mohou být po dohodě s obcí realizovány. Možnosti nyní prověřují zástupci společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba.

Zástupci projektu se v rámci pravidelného dialogu sešli s představiteli obce Dolní Lutyně a spolku Zachovejme Poolší, aby jim prezentovali aktualizaci modelu záplavového území o data z nedávných povodní, které silně zasáhly severní Moravu. Tato verifikace modelu potvrdila dříve zveřejněné výstupy a hlavní závěry, a to, že výstavba Strategického průmyslového parku nezhorší povodňovou situaci pro své okolí, a že jeho realizace v záplavové oblasti je možná.

Autoři studie záplavového území SPP provedli simulaci aktuální povodně na základě měření průtoků z limnigrafických stanic na tocích v okolí a potvrdili, že výsledky simulace odpovídají reálnému vývoji situace v lokalitě. Výskyt vody v lokalitě byl způsoben zejména srážkovými vodami.

„Průtok v Olši se pohyboval na úrovni sedmdesátileté vody a nedošlo k výraznému vylití do prostoru zamýšlené výstavby. Ve Věřňovicích byly částečně zaplaveny poslední domy směrem k dálnici D1. V sobotu 14.9. byl záměrně prokopnut pravý břeh Lutyňky, aby se odlehčily povodňové průtoky a snížilo se ohrožení oblasti Bohumína – Nové Vsi. V tomto místě má připraveno Povodí Odry stavební povolení na revitalizaci břehu nezávisle na projektu Parku a my s tímto vlivem od začátku v modelu počítáme,“ říká ředitel úseku developmentu a člen představenstva SIRS David Petr.

Zástupci projektu v souvislosti s prezentací verifikace zmíněného modelu zároveň představili možnosti opatření nad rámec výstavby Parku, na kterých se v případě dohody s obcí budou podílet. Aktuálně se uvažuje nad vznikem opatření poblíž rybniční hráze u západní části Věřňovic, které by zamezilo zpětnému vzdutí a zaplavování nemovitostí u ulic Dolní a Červinská. Další z možností, které byly diskutovány, bylo využití programů na zvýšení odolnosti obydlí k realizaci například protipovodňových oken či dveří, tedy opatření, která by zvýšila ochranu majetku obyvatel žijících v nejbližším okolí řeky Olše.

„Se zástupci obce došlo na jednání k domluvě, že ještě detailně prověříme možnosti opatření na horním toku Lutyňky, a také varianty zvýšení prostupnosti průchodu vody pod dálnicí D1. Pokud data ukážou, že tato opatření mohou ještě více ochránit místní obyvatele, jsme připraveni směřovat s vedením obce a ministerstvem průmyslu a obchodu k dohodě, která toto bude iniciovat, nad rámec vyvolané potřeby projektu Parku,“ doplňuje David Petr.

„Zástupci projektu odprezentovali verifikovaný model záplavového území. Při porovnání se situací z místa model odpovídá reálnému průběhu povodně. Pro obec bude nicméně stěžejní hájit zájmy našich občanů a vyjednat vylepšení protipovodňové ochrany pro naše občany, a to bez ohledu na realizaci podnikatelského parku. První návrhy, jak toho docílit jsme si od zástupců projektu poslechli a budeme se o nich určitě dále bavit, aby došlo k co možná nejvyšší ochraně zdraví a majetku našich obyvatel ohrožených povodněmi,” říká starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.